JELENTÉSTAN II. Nevelés-Visszafordítás
HVG 2005.04.06. 06:25
¤ Besúgó ¤ Hadács ¤ Harihari ¤ Magnetotofon ¤ Magnó ¤ Matahari ¤ Mószer ¤ Mózer ¤ Nagytégla ¤ Óberhé ¤ Operaénekes ¤ Operás ¤ Operatőr ¤ Pacsirta ¤ Pirostelefonos ¤ Rádió ¤ Renegát ¤ Repülős ¤ Smúz ¤ Smúzos ¤ Spicli ¤ Spidi ¤ Spinyó ¤ Spion ¤ Stirlic ¤ Susogó ¤ Susogós ¤ Szifon ¤ Szokerálós ¤ Tégla ¤ Titkosrinyós ¤ Túloldali ¤ Ügynök ¤ Vami ¤ Vamzer ¤ Vé ¤ Vézé ¤ W ¤ WZ ¤
N
nevelés: céltudatos, tervszerű, hatásos, fejlesztő jellegű folyamat, amely a kapcsolattartó operatív tiszt részéről külső hatásként éri a hálózati személyt, hogy szocialista meggyőződését, magatartását kialakítsa, fejlessze. – Területei: politikai, erkölcsi és esztétikai nevelés.
nyílt figyelés: az operatív figyelés változataként külön engedéllyel, rendkívüli esetben, demonstrációs céllal nyílt, agresszív figyelés foganatosítható. – Célja: bomlasztás, elrettentés stb. – Lásd: represszáliák.
nyílt intézkedések: az ellenséges tevékenység megszakítása vagy a büntetőeljáráson kívüli differenciált felelősségre vonás kizárólag jogi erejű bizonyítékokra alapozott nyílt intézkedések révén valósítható meg. – Ezek: rendőrhatósági figyelmeztetés, rendőrhatósági felügyelet alá helyezés, kitiltás, szignalizáció, kiszorítás; külföldre utazásból kizárás, kiutasítás, beutazási engedély megtagadása, tartózkodási engedély megvonása, szabálysértési eljárás, fegyelmi eljárás, társadalmi bíróság (becsületbíróság), nevelő jellegű beszélgetés.
nyilvános helyen találkozó: a nyilvánosság előtt is nyitva álló helyen történő személyes találkozó a hálózati személlyel (például: strand, étterem, vonat stb.). – Ellenőrizetlen, pihentetett vagy periférikus feladatot ellátó hálózati személlyel való találkozási forma. – Bizonyos találkozótípusok színhelye; például: anyagátadási, ellenőrző- stb. találkozók.
nyugta: írásbeli elismervény pénzbeli vagy anyagi juttatásról, amelyet az állambiztonsági szervek től a hálózati személy megkap. - Tartalmazza: az összeget, a pénznemet, a tárgyat stb.-t, amelyet átvett; az utalványozás indokát; például: fizetés, jutalom, költségmegtérítés, előleg stb., valamint az időpontot és az aláírást.
O
operáció (lat: ): mint titkos nyomozati (operatív) eszköz gyűjtőfogalom, amely az állambiztonsági operatív munka során alkalmazott kényszer- és az ezekhez kapcsolódó egyéb intézkedések titkos vagy leplezett módon történő végrehajtását jelenti. – Célja: az ellenséges tevékenység felderítése, bizonyítása, megszakítása, megelőzése, valamint a Magyar Népköztársaság érdekeit szolgáló információk megszerzése; – operál.
operatív (lat:): gyors, határozott, egyben tervszerű, előre tekintő, célratörő intézkedés, ügyvitel. Hatékony végrehajtásra irányuló, a körülményeskedést, a bürokráciát mellőző eljárás. - Műveleti, valamilyen műveletre vonatkozó, abból folyó, azt kísérő.
operatív erők: az állambiztonsági feladatok titkos, leplezett és nyílt végrehajtására rendelkezésre álló vagy számításba vehető állomány: – Ezek: hivatásos állomány, tartalékállomány, nyugállomány, társadalmi erők és hálózaton kívüli kapcsolatok.
operatív figyelés: titkos nyomozati (operatív) eszköz, amelynek feladata az állambiztonsági szervek látókörébe került személyek magatartásának, kapcsolatainak titkos megállapítása, az ellenséges tevékenység megakadályozása, az operatív akciók biztosítása.
operatív információ: a felderítő pozíció javítására vagy védelmére utaló adat. – Típusai: közvetett vagy közvetlen.
operatív intézkedés: valamely állambiztonsági erő, eszköz vagy módszer alkalmazása a konkrét helyzetben, a meghatározott cél elérésére:
operatív tiszt: az állambiztonsági szervek olyan hivatásos állomány beosztottja, aki alkalmas a hálózati munka szervezésére.
operatív védelem: az ellenséges tevékenységre érzékeny objektum, vonal, terület, kategória állam biztonsági biztosítása - funkcionális tevékenységük zavartalansága érdekében (például: titokvédelem, ifjúságvédelem stb.)
Ö
önkéntes rendőr: az a 18: életévét betöltött, büntetlen előéletű, magyar állampolgár lehet, aki munkahelyén és lakókörnyezetében közmegbecsülésben áll, és a belügyi-állambiztonsági feladatok ellátásában való segítségét önként vállalja.
P
párttagokkal eljárás: a párt választott szerveinek hatáskörébe tartozó párt-, állami és társadalmi tisztségviselők operatív nyilvántartásba vétele, eljárás alá vonása csak a szükséges engedély birtokában hajtható végre. Általában párttagok esetében a városi, járási (kerületi) első titkár véleményét kikérve kell dönteni.
pihentetés: a rendszeres titkos munkakapcsolat átmeneti megszakítása, amikor a hálózati személy időlegesen alkalmatlan az együttműködésre. – Időtartama: hat hónaptól két évig, amely meghosszabbítható. Mindkét fél kezdeményezheti. – Oka lehet: betegség, az idegállapotban bekövetkezett átmeneti feszültség, tanulás, külföldi út, kisebb súlyú dekonspiráció, az operatív lehetőségek szünetelése.
„postaláda”: a személytelen összeköttetés egyik eszköze. – Tárgyi „postaláda” vagy rejtekhely – olyan titkos hely, amely jelentések, utasítások, eszközök elhelyezésére, kicserélésére alkalmas. – Személyi „postaláda” – erre a célra kiválasztott, alkalmas, megbízható személy, akit a beszervezés után az operatív tiszt és a hálózati személy közötti összeköttetés fenntartására alkalmazunk.
priusz (lat): előzmény, előélet, előző büntetés, büntetett előélet: – Priorál – az előéletre vonatkozó nyilvántartási adatokat összegyűjti.
R
rezidens (lat. ): helytartó, ügyvivő. – Hálózati funkció; a hozzá kapcsolt – 3-6 fő - hálózati személyek operatív feladatainak végrehajtását irányítja, nevelését végzi az operatív tiszt útmutatása szerint.
S, Sz
személyi „postaláda”: erre a célra beszervezett Hálózati személy - hálózati funkciója a hálózati munka egyes részfeladatainak teljesítése -, aki egy másik hálózati személy és az operatív tiszt közötti kapcsolatot biztosítja.
szervezetszerű titkos együttműködés: különleges szolgálati viszony az állambiztonsági szervek és a hálózati személy között az ellenséges aknamunka felderítésére és elhárítására. – Alapkövetelményei: tartós, titkos, folyamatos és tervszerű.
szignalizáció (lat.): a megelőzés és a büntetőeljáráson kívüli differenciált felelősségre vonás módszere. A társadalomellenes tevékenységről jelzésadás az illetékes párt-, állami, társadalmi, gazdasági szerszervnek (szervezetnek).
színlelt (szimulált) vállalás: a beszervezés során történhet a színlelt vállalása a szervezetszerű titkos együttműködésnek. Az ezt követő időszakban színlelt együttműködésről van szó. - Oka lehet: az ellenséges szerv megbízása (beszervezteti magát); a bűntársak vagy a még felderítetlen ellenséges tevékenység fedezése; egyéni, karrierista érdek; például: állás, külföldi utazás stb. - Lásd: áruló hálózat:
T
találkozási legenda: a személyes kapcsolattartás konspiráltságát biztosító egyéni indok a hálózati személynek családja, munkatársai, ismerősei, az ellenséghez tartozó kapcsolatai stb. felé. Ezt rendszeresen ellenőrizni és az élet által adott körülményekhez folyamatosan módosítani kell.
tanulmányozás: az a munkafolyamat, amelynek során az igénybe vett titkos nyomozati (operatív) eszközök és módszerek révén beszerzett, ellenőrzött adatok választ adnak arra, hogy a kiválasztott jelölt beszervezéséhez az alapok, továbbá a jelölt alkalmassága, személyi tulajdonságai és a titkos együttműködés kialakításának feltételei milyen mértékben adottak. – Elvei: konspirált, célirányos, tervszerű és folyamatos.
tárgyi „postaláda”: rejtekhely. – Olyan titkos helyet jelent, amely jelentések, utasítások és a különböző eszközök elhelyezésére szolgál. Pótolja a személyes összeköttetést. – Típusai: behelyező mozdulattal tölthető-üríthető „postaláda” (kisméretű anyagok továbbítására alkalmas); dobókonténer (tökéletesen beleillik a környezetbe, és használati értéke nincs).
társadalmi kapcsolatnak nevezzük azt a szocializmushoz hű személyt, aki felkérésre vagy önként folyamatosan segíti, tájékoztatja az állambiztonsági szerveket.
telefonlehallgatás: meghatározott telefonkészüléken folytatott beszélgetések ellenőrzése, rögzítése, azok tartalmának értékelése. – Lehetőséget ad a fővonalak ellenőrzésére, a hívás más irányba való eltérítésére, vagy a készülék időszakos kikapcsolására.
telepítés: arra alkalmas és kiképzett hálózati személynek egy idegen országba legális vagy illegális úton való eljuttatása, hogy ott lakó- és munkahelyet szerezve egzisztenciát teremtsen magának, és hírszerző lehetőségét kialakítsa, kiaknázza:
terhelő adatok (alap): az ügynöki beszervezést az állambiztonsági szervek által kiválasztott jelöltnek az a magatartása teszi lehetővé, amellyel kimerítette valamely bűncselekmény törvényi tényállását. A büntetőeljárás megindítását az elévülési idő felső határáig mellőzzük. A beszervezési jelöltnek így választási lehetősége van az ellen megindítandó büntetőeljárás vagy az állambiztonsági szervekkel való titkos együttműködés között. – Segédalapként az egyéni érdek, a hazafiasság stb. felhasználható.
titkosszolgálat: az állami politika kialakítását szolgáló olyan hírszerző-felderítő szerv, amelynek személyi állománya, tevékenysége, objektumai, munkamódszerei stb. megfelelő fedéssel vannak konspirálva.
titoktartás: alapvető szolgálati kötelessége a hivatásos állománynak és az állambiztonsági szervek hálózatának, amelynek vállalása az eskü-, illetve a titkos együttműködést dokumentáló nyilatkozat aláírásával történik. – Titkolózás - helytelen, kihívó magatartás, amely felhívja a figyelmet a titok birtokosára, akit csak „kötelessége” tart vissza attól, hogy értesülését közölje.
titoktartási nyilatkozat: árulás, dekonspirálódás esetén felhasználható okmány, amelyben a hálózati személy, a hálózaton kívüli kapcsolat vagy bárki, aki operatív értékű adat birtokában van, kötelezi magát arra, hogy az államtitkot megőrzi. – Tartalma: a nyilatkozatot tevő személyi adatai, a védendő titok rövid összefoglalása, a titok: megőrzésének vállalása, a büntetőjogi következmények tudomásul vétele, keltezés, aláírás.
tömegkapcsolatok: a szocialista országok állambiztonsági szerveinek vívmánya, amely megsokszorozza az információszerzést az ellenségről. Az állam védelme nem reszortfeladat. Így még a tömeghálózat sem helyettesíti a tömegek önkéntes segítségét, az emberek tömegeinek igazságérzetét. – Főbb szervezeti formái: hivatalos és társadalmi kapcsolatok, alkalmi (alkalmi operatív) kapcsolatok, önkéntes rendőri csoportok, a társszervek, a velünk munkakapcsolatban álló más szervek, intézmények dolgozói stb.
TÜK - titkos ügykezelés: alapja a Titkos Ügyviteli Szabályzat, amely szerint az állambiztonsági munka ügymenetében készült okmányok, iratok titkossági fokozatai a következők: titkos: szigorúan titkos; szigorúan titkos, különösen fontos.
U, Ü
ügynöki beépülés: az ellenséges hírszerzésnek az a tevékenysége; amikor a hírszerző feladat végre hajtására ügynökséget alkalmaz. – Módszerei: beszervezés, bevezetés, perspektivikus beszervezés, telepítés és megbízás (ez utóbbira nem jellemző a folyamatosság).
ügynökség: a hálózatnak gyűjtőfogalomként történő megjelölése volt akkor, amikor minőségi összetételét még túlsúlyban a terhelő vagy kompromittáló adatok (alapok) és az egyéni érdekek határozták meg. A társadalmi fejlődés azonban már elavulttá tette ezt a fogalmi értelmezést. – Az ügynöki minősítésű hálózati személyek gyűjtő elnevezése. – Az ellenséges hírszerzés kémhálózatának elnevezése.
V
visszafordítás: az ellenséges hírszerző szervek titokban elfogott és leleplezett ügynökeinek és meg bízottainak beszervezése korábbi megbízóik ellen.
|